Konformsus

Conformity is the act of consciously maintaining a certain degree of similarity (in clothing, manners, behaviors, etc.) to those in your general social circles, to those in authority, or to the general status quo.

WikiPedia

Konformsuse all peetakse tavaliselt silmas "teistega" ühtemoodi käitumist või arvamist. Sellest pisut lahjemat tooni konformsust - riietumisstiili muutumist - olen enda peal mitmes koolis ja töökohas tähele pannud.

Enne keskkooli ja tegelikult ka keskkoolis ei pööranud ma riietumisstiilile eriti suurt tähelepanu - esiteks polnud finantsid just üleliia head, teiseks oli gümnaasiumis nõue kanda tundides ülikonda.

Esimene "konformsuslaks" saabus pedas, kus üliõpilastest olid ~80% neidised (kellele muljet avaldada) ja kus käis palju trendikaid humanitaarnoori. Oma esimese ja viimase õppeaasta kevadeks olin püstise tuka, üleõlakoti, alt laienevate haaknõelastatud teksade, punase vesti ja kollaste tennistega tudeng.

Järgnes TTÜ, kus keskmine õppur oli musta värvi "tavaliste" kingade, siniste traditsioonilise lõikega teksade, soonilise kampsuni ja lühikese soenguga mees (a.k.a insener). Enamus tudengeid kandsid särki püksis! Tasapisi sellise stiiliga harjudes oli minust teise kursuse lõpuks saanud täpselt samasugune riietuja.

Esimeses töökohas läks riietumismood veel lõdvemaks. Päris "Metallica" T-särki ja sandaale ma tööl igapäevaselt ei kandnud, aga asi polnud sellest sugugi kaugel.

Paar aastat tagasi töökohta vahetades hakkasin soliidse vanuse ja klientide juures töötamise tõttu eelistama uues töökohas levinud "riigiametniku riietumisstiili". Tänaseks on harjumus süvenenud ja nüüd on tunne, et olen penskar valmis - pruun viigipüks ja seitel.

Huvitav, mis järgmiseks saabub - taas ükskõiksus?

7 Responses to “Konformsus”

 1. Pärtel Says:

  "Enamus tudengeid kandsid särki püksis!" .. mulle on alati õpetatud, et särk peab korralikult püksis olema.. või mis sa oma soliidses vanuses sellest arvad?

 2. Milk Shake Queen Says:

  “Enamus tudengeid kandsid särki püksis!”-käed püsti kes tundsid end puudutatuna,icc

 3. Pärtel Says:

  paistab, et see lause pole ainult mulle hinge läind :P

 4. e:r Says:

  Ega ma seda halvasti mõelnud. Nagu olen õppinud, on särgi püksis kandmine hea neerudele (mis ei külmetu).

 5. kati Says:

  võib olla eero mõtles seda, et püksid olid rinnani... ja siis veel särk pükstes...:P

 6. mistahes Says:

  kindel enesetunne eelkõige! Kui on stiilitunnet, maitset, riietumise huvi ja rõõmu, siis on tulemus OK.

 7. aivar Says:

  mul toimus täpselt vastupidine liikumine - tipist pedasse mille käigus riietumine muutus kah totaalselt:) pedas on norm värvilised hilbud ja sätitud juuksed. samal ajal kui ttü-s... nuh sellest eero juba kirjutas.

  sotsioloogina aga: sarnasus seob, pakub turvatunnet ja toetab sotsiaalse võrgustiku arendamist :D

  (0+0 on ju 0?)

Leave a Reply


.pri.ee priiks!