"Küpsus"-kirjand

Gümnaasiumide abituriendid kirjutasid eile (14.04.07) "lõpukirjandit". 7 aastat tagasi gümnaasiumit lõpetades oli kirjand minu jaoks kahtlemata kõige ebameeldivam riigieksam. Reaalained ja ajalugu olid õpitavad, inglise keel tuli meediast ja koolist iseenesest külge, aga kirjandis oli vaja loomingulist tuhinat. Kirjandikirjutamise tulemus ei olnud sihipärase tööga nii hästi tagatav kui muude ainete eksamitulemused.

Tundub, et sel aastal on vähemaks jäänud ilukirjandusele keskenduvaid teemasid ("Tegelase x ja y suhe A. H. Tammsaare romaanis "Tõde ja õigus"") ja puhtalt binaareid teemasid ("Tasuta kõrgharidus - poolt või vastu"). Nende asemel on tekkinud avatud probleemiasetusega ühiskondlikku elu puudutavad teemad (meedia, haridus, keskkonnahoid).

Näitan kommenteeritud väljaannet kirjanditeemadest ka teile.

 1. Eesti mured on ka minu mured Riik on kokkulepe. Riigi muredeks võib pidada probleemie, mis puudutavad paljusid inimesi. Seetõttu puudutavad Eesti mured tõenäoselt ka mind või minu lähedasi. Punkt. Igav kirjand oleks tulnud.
 2. Kirjutatud ja kirjutamata seadustest Kirjutatud seadus = piirang, raam, keeld. Kirjutamata seadus = kokkulepe (s.t. vastastikune huvi). Kirjutamata seadused kehtivad ringkonnas, keda me tunneme, inimeste hulgas, kellel on meie suhtes mingi mõjutusvahend.
 3. Haridus - kas vahend või eesmärk? Trikiga teema. Ma tõenäoselt pudrutaksin teemal, et haridus (teadmised) on vahend, saavutamaks eesmärki ehk haritust (teadmiste sihtotstarbeline kasutamine?).
 4. Kõigel on hind, aga vähesel väärtus Koledal kombel tahaks rääkida virtuaalsetest väärtustest, info hinnast, aga see tähendaks selget riski "teemast mööda" kirjutamisele.
 5. Mida suudab avalik arvamus? Võiks olla tore jutustav kirjand kellegi kollektiivsest ümberkasvatamisest. Hindeks 50%.
 6. "Lõbusalt saeb inimkond oksa, millel ta istub" (Mati Unt) "Roheliste" teema. Täna on elu aluseks konkurents. Selline mudel ei sobi hästi kokku keskkonnahoiuga. Paremat pole välja mõeldud.
 7. Kunstiteosed, mis on muutnud mu ellusuhtumist Kui palju on noori, kelle elu on muutnud mõni kunstiteos?
 8. Meedia noore põlvkonna kujundajana Siin võiks rääkida elektroonilisest meediast noore põlvkonna kujundajana. Millal ma viimati kuulasin telest mingit "arvamuslugu", mis mulle korda läks? Aga millal kuulasin YouTube'ist?
 9. Rahvusriigi võimalikkusest 21. sajandil Njah, fašistide teema. Head näited rahvusriikidest on Põhja-Korea ja Hiina Rahvavabariik. 21. sajandi mudeliks sobiks midagi avatumat - näiteks "kodanikuühiskond".
 10. "Meie suurim ja hiilgavaim meistritöö on õigesti elatud elu" (Michel de Montaigne) Mis on õigesti elatud elu? Life's ja journey, not a destination.

One Response to “"Küpsus"-kirjand”

 1. Jutud, arvamused, vestlused jms. » Blog Archive » Nädal-16 Says:

  [...] globekonverents.blogspot.com/index.html fromthetree.blogspot.com/2007/04/vaikusest.html matkad.blogspot.com/2007_03_01_archive.html tereloom.blogspot.com/2007/04/maaleht-ja-juttu-jtkub-kauemaks.html www.maaleht.ee/?page=Loodus infopartisan.blogspot.com/2007/04/mis-imeloom-on-vasakkonservatiivsus-23.html unistaja.blogspot.com/2007/04/rohelus.html rings.pri.ee/wp/?p=417 rahajumal.wordpress.com/2007/04/13/rohelised-puugid-riigi-rahakotis/ ristteeblogi.blogspot.com/2007/04/vanapaber-pole-praht.html meesilmanaota.blogspot.com/2007/04/30-km-rattaga-looduses.html [...]

Leave a Reply


.pri.ee priiks!