Mürkgaas värskest õhust

Postimees lajatab lugejale otse silmade vahele: "Itaalias suri mürkgaasi sissehingamise tagajärjel 8 inimest". Intrigeeriv pealkiri! Avan artikli, ahmin sisse esimese lõigu.

Ühes Itaalia haiglas suri kaheksa inimest, kellele südameoperatsiooni ajal anti hapniku asemel ekslikult mürgist gaasi.

Mürkgaasi? Kas sariini ja hapniku torud olid kogemata vahetunud või tuli hingamisaparaadist eetriauru? Loen edasi.

Intensiivraviüksus pandi eile kinni, kuna uurijad oli avastanud vigase hingamisaparaadi, mille kaudu pumbati viimase ohvri kopsudesse hapniku asemel lämmastikku.

Hallo! Lämmastikku on meid ümbritsevas õhus ligi 4/5. Mürkgaasiks ei ole seda küll alust nimetada. Tõepoolest, kui inimesele anda ainult lämmastikku ja mitte hapnikku, siis on jama majas, aga lämmastiku (tavalise, toasooja ja gaasilise lämmastiku) enesesse hingamisest küll midagi ei juhtu.

Wikipedia ütleb, et:

Et aeroobsed organismid ei saa lämmastikku hingamiseks kasutada, on lämmastik suuremas kontsentratsioonis lämmatava toimega, sellest ka nimi.

Tegin artiklist igaks juhuks pildi, äkki parandavad ära ja te ei näegi.

3 Responses to “Mürkgaas värskest õhust”

 1. aabram Says:

  Tõe huvides tuleb märkida, et nimetet' veebileht siiski Wikipedia, mitte WikiPedia.

 2. Administrator Says:

  Tõe huvides parandasin selle ära. Tänud.

  Lisaks tuleb märkida, et ühe Postimehe kommentaatori sõnul oli "mürkgaasiks" Reutersi originaaluudise kohaselt hoopiski dilämmastikoksiid a.k.a naerugaas.

 3. Jaan Says:

  Ega ained ei olegi mürgised, vaid on surmavad kogused. Ka hapnik võib liiga suures koguses või vales kontsentratsioonis olla mürgine/surmav.

Leave a Reply


.pri.ee priiks!