Peopleware, Death March ja Man-Month

Eneseabi-raamatute vaimustuses lugesin viimase paari kuu jooksul muude raamatute vahele läbi kolm seitsmekümnendatel-kaheksakümnendatel ilmunud ja klassikuks saanud tarkvaraprojekte lahkavat teost.

Minu isiklikus kronoloogilises järjestuses:

Amazon.com-i revüüd räägivad iseenda eest, seega piirdun napi kokkuvõttega.

"Death March" lahkab ebarealistliku tähtaja või skoobiga tarkvaraprojekte ja "poliitikat", mis ettevõttes selliste projektide ümber toimub. Läbivaks jooneks IMO on "surmamarsi" tüüpi projektiga jännis inimese rahustamine - tuhanded ettevõtted on sama reha otsa astunud/astumas ja kui ka projekt suure pauguga lõhki lendab, siis pole see veel maailma lõpp.

"The Mythical Man-Month" on kogum IBM System/360 nimelise operatsioonisüsteemi projektijuhi esseesid tarkvaraprojektide teemal. Raamatu esimene redaktsioon ilmus aastal 1975, seega on üllatav, kui aktuaalsed on selle raamatu põhitõed ja -teesid veel täna. Mitmed raamatus korratud või rasvaselt välja toodud väited on muutunud omamoodi aforismideks. Näiteks: "adding manpower to a late software project makes it later" ja "there will be no more technologies or practices that will serve as "silver bullets" and create a twofold improvement in programmer productivity over two years".

"Peopleware" selgitab, et enamik probleeme kõrgtehnoloogiatööstuses on sotsiaalsed, mitte tehnilised - tulenevad inimestest, suhtlusest mitte riistvarast, tarkvarast või meetoditest. Põhiteemaks on, et "peaga töötajat" ei saa lugeda lihtsalt üheks vahetatavaks varuosaks või mutrikeseks korporatiivses süsteemis ja seks, et inimesed edukalt ja efektiivselt koos töötaksid tuleb ettevõttel "inimvara" käsitleda teisiti kui metsatöösturil palke või poodnikul piimapakke.

Mina soovitan neist kolmest lugeda ainult "Peopleware'i", kuna see täidab ainsana ühe "õige" eneseabiraamatu eesmärgi - tekitab soovi esmaspäeval tööle minnes midagi teisiti teha, kui seni tehtud.

Järgmisena ootavad Mihkel Raua "memuaarid" tema karmist rokkarielust vabanevas Eestis - "Musta pori näkku".

Leave a Reply


.pri.ee priiks!