Archive for the 'Keelekõrv' Category

"Niagra"

Thursday, May 24th, 2012

Suvehooaeg meedias on alanud.. ja internid tõlgivad usinalt lääne väljaannete artikleid!

Õhtulehe artiklis kirjutatakse "Niagra" "kõrgemaist" joast alla hüpanud mehest, kelle ribid olid "puru" ja üks kops "kokku varises".

Meistritiitel väärkirjutamises

Monday, July 27th, 2009

Õhtuleht kisub tühjalt kohalt paanikat üles - kirjutab, et ukse ees on krediitkaardikriis. Artikli usaldusväärsusest annab aimu see, et mainitud nelja panga nimest on KOLM valesti kirjutatud..

Õige oleks: Citigroup, Bank of America, JP Morgan Chase, Wells Fargo. Masendav!

Trankvillisaator

Friday, April 24th, 2009

Järgnev kuulub rubriiki "meditsiinipäevalehe keeleuuendusi". Tänases PM Online'is on uudis kurjast pedofiilist. Uudises kirjutatakse, et pedofiil kasutas kuriteo või -tegude toimepanekuks ohvri uinutamist. Ilmselt ei tahtnud tõlketööd teinud ajakirjanik keskmist lugejat rahvapärase sõna "uinuti" või "rahusti" kasutamisega solvata ja valis seksikama sõna:

Eesti õigusalase keele sõnastikus ESTERM pakutakse rahusti/uinuti värdlaensünonüümiks välja küll teistsugune kirjapilt [...]

Sigrimigri

Wednesday, April 8th, 2009

Ettevõte nimega Sunny Holidays saatis mulle reklaamkirja, kus pakub soojamaareise. Kiri koosneb 86 sõnast. Need 86 sõna on suudetud kirja panna 9 (üheksa) erineva kirjastiiliga.

13,5pt Arial rasvane kursiivis roheline 13,5pt Arial rasvane allajoonitud punane 10,5pt Arial rasvane tumesinine 10,5pt Arial tavaline must 10,5pt Arial rasvane kursiivis punane 10,5pt Arial tavaline allajoonitud roheline 10,5pt Arial rasvane must 10,5pt Arial allajoonitud [...]

Häbi-häbi, Eesti Päevaleht

Friday, March 27th, 2009

Tänases Eesti Päevalehe võrguversioonis on artikkel, mis räägib, et noored mehed, kel kaitseväeteenistus läbimata, üritavad töötuks jäädes kaitseväkke aega teenima minna ja nii halvemad ajad üle elada. EPL-ile seni ebatüüpilise, paska pilduva ajakirjandusstiili järgi on pealkirjaks pandud: "Töötud noormehed ronivad aega teenima".

Olge head, ärge laskuge Postimehe ja Delfi tasemele. Uuendus: Heh, ei läinud tundigi.. tsensorikääride alt [...]

Delfitsiid

Tuesday, February 10th, 2009

Kvaliteetpäevaleht kirjutab, et internetifoorumites roppustega pikitud kommentaare kirjutanud noormees üritas endalt elu võtta, hüpates viienda korruse aknast välja, kuid jäi elule, saades vaid kerge vigastuse Tore, et inimene hukka ei saanud.. seega julgen teemast kirjutada ja pakun selle sündroomi kirjeldamiseks välja uue sõna - delfitsiid.

Aedviidu elektrirongiliin

Sunday, November 23rd, 2008

Kes ütles, et raudteetransport taandareneb?

EP Ärilehe nimede õigekirjast (vol 3)

Friday, November 21st, 2008

Ärilehe düsgraafik annab uue löögi. Seekord on ohvriks vaene säästuauto Chevrolet Lacetti, mida järjekindlalt Lancettiks nimetatakse.

Pange tähele ka sõnu "avavatakse", "sõiduatutode" ja "infoegantuur". Eelnevalt juhtisin tähelepanu:

Garlsbergile ja automarkide nimede väärkirjutamisele.

Kas ikka palus vabandust?

Monday, December 17th, 2007

CNN.com-is oli täna uudis pealkirjaga "King pardons rape victim", milles räägiti, et Saudi Araabia kuningas andis armu vägistamise ohvriks langenud naisele (vägistamise ohvriks olemise eest karistamiseks määrati nurjatule nimelt 200 vitsahoopi). Meditsiinipäevalehe ajakirjanikud lajatasid kell 13:32 uudisest otsetõlke pealkirjaga "Saudi Araabia kuningas palus vägistamisohvrilt vabandust ". Nelja minuti pärast oli keegi originaaluudise vist [...]

Keetmine, küpsetamine, keeled

Wednesday, November 28th, 2007

Neljandal töönädalal Stockholmis olen jõudnud seisu, kus korra-paar päevas mõtlen ehmatusega, mis keeles ma oma rootslasest vestluspartneriga just rääkisin...... ega ometi eesti keeles. Ei, siiani olen paar korda ainult "et" või "jah" või "ei" eesti keeles öelnud ja pole tekitanud olukorda, kus vestluspartner arvab, et ma olen segi pööranud. Varem on mul võõrkeelses keskkonnas [...]


.pri.ee priiks!